Megadeth

Iron City Rocks Pittsburgh Music Awards

2016 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band After The Fall Best Metal Band A Common Crown
Best Alternative Band Coal Town Best Progressive Band Order of Nine
Best Blues Band Miss Freddye Best Singer/Songwriter Justin Cook
Best Punk Band Chip DiMonick Best Vocalist Michael Degrena
Best Guitarist Mike Palone Best Bassist Steve Craven
Keith Kweder Best Drummer Matt Ferrante Best Keyboardist Lenny Collini
Best Promoter Drusky Entertainment Best Venue Stage AE
Best Song Order of Nine – Frost Best Album Through These Walls – Time Is A Storm

2015 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band After The Fall Best Metal Band Skell
Best Alternative Band  Coal Town Best Progressive Band  After The Fall
Best Blues Band Billy the Kid and the Regulators Best Singer/Songwriter  Justin Cook
Best Punk Band  Chip DiMonick Best Vocalist  Scott Boyd
Best Guitarist  Mike Palone Best Bassist  Tony Scarfone
Keith Kweder Best Drummer  Matt Ferrante Best Keyboardist  Lenny Collini
Best Promoter  Drusky Entertainment Best Venue  Stage AE
Best Song  Justin Fabos – Kiss of the Gypsy Best Album  After the Fall – Confessions

2014 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band  After The Fall Best Metal Band SickSense
Best Alternative Band  After The Fall Best Progressive Band  Order of Nine
Best Blues Band  Tony Janflone Jr. Best Singer/Songwriter  Mike Piroch
Best Punk Band  Chip DiMonick Best Vocalist  Scott Boyd
Best Guitarist  Xander Demos Best Bassist  Tony Scarfone
Keith Kweder Best Drummer  Matt Ferrante Best Keyboardist  Alexandra Naples
Best Promoter  Drusky Entertainment Best Venue  Stage AE
Best Song  “Something” – Fist Fight In The Parking Lot Best Album  Exit the Pain – Silk9

2013 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band Zero Fame Best Metal Band Fist Fight In The Parking Lot
Best Alternative Band Lovebettie Best Progressive Band  Xander Demos Band
Best Blues Band No Bad JuJu Best Singer/Songwriter Tony Scarfone
Best Punk Band Chip DiMonick Best Vocalist Mario Brescia (Xander Demos Band)
Best Guitarist Xander Demos Best Bassist Dan Bozym (Xander Demos Band)
Best Drummer Jeff Anzelone (Xander Demos Band and formerly of Sacred Dominion) Best Keyboardist Jeff Morris (Xander Demos Band)
Best Promoter Drusky Entertainment Best Venue Altar Bar
Best Song  “Dancing Through Daggers” by Xander Demos Band Best Album “Seven Ways To Sunday” by Sicksense

2012 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band  Chip DiMonick Best Metal Band  Zilch
Best Alternative Band  Lovebettie Best Progressive Band  Sacred Dominion
Best Blues Band Angel Blue and the Prophets    
Best Punk Band  Chip DiMonick Best Vocalist  Angel Blue
Best Guitarist  Mike Palone (Skell) Best Bassist Brade Meredith (The Delaneys)
Best Drummer  Justin Walker (Zero Fame) Best Keyboardist Dave Watson (Sacred Dominion)
Best Promoter  Drusky Entertainment Best Venue  Altar Bar
Best Song The End Icarus Witch Best Album  Rise – Icarus Witch

2011 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Rock Band Sacred Dominion Best Metal Band  Sacred Dominion
Best Alternative Band  Lovebettie Best Progressive Band  Sacred Dominion
Best Blues Band  Jimbo and the Soupbones    
Best Punk Band Anti-Flag Best Vocalist Mario Brescia (Sacred Dominion)
Best Guitarist Nick Catanese (Black Label Society) Best Bassist  Ben Chiarini (Sacred Dominion)
Best Drummer Jeff Anzelone (Sacred Dominion) Best Keyboardist  Dave Watson (Sacred Dominion)
Best Promoter Drusky Entertainment Best Venue Hard Rock Cafe Pittsburgh
Best Song  Listen to forthcoming Episode 138 to find out Best Album  Listen to forthcoming Episode 138 to find out

2010 Iron City Rocks Pittsburgh Music Award Winners

Category Winner Category Winner
Best Band Tobacco Road Best Metal Band Icarus Witch
Best Alternative Band Punchline Best Progressive Band Scacred Dominion
Best Blues Band Angel Blue and the Prophets Best Singer/Songwriter Bill Deasy
Best Punk Band Anti-Flag Best Vocalist Alexandra Naples (Lovebettie)
Best Guitarist Mike Palone (Skell) Best Bassist Dane Weir (The Catastrophe)
Best Drummer Cory Muro (The Composure) Best Keyboardist Alexandra Naples (Lovebettie)
Best Promoter Drusky Entertainment Best Venue Altar Bar
Best Song East Carson Street (Joe Grushecky) Best Album East Carson Street (Joe Grushecky)